Barwienie parkietu

    Lakierowanie podłóg Warszawa a odpowiedni dobór barw podłogi

    W celu odpowiedniego zabarwienia położonego parkietu najczęściej używa się jednego z dwóch rodzajów zabiegów. Pierwszy to pomalowanie bejcą i dwukrotne polakierowanie wcześniej wycyklinowanej podłogi, a drugi to woskowanie podłogi kolorowym woskiem, po czym zabezpieczenie jej olejowaniem.

     

    Obecnie wiele osób chce dokonać zmian w oryginalnej barwie drewna, dążąc do upodobnienia jej do gatunków drewna egzotycznego, które to są postrzegane za nieco bardziej ekskluzywne.

     

    Technika barwienia drewna jest zapożyczona ze stolarstwa gdzie została ona rozwinięta i udoskonalona. Czynność ta dokonywana jest poprzez impregnację drewna barwnikami popularnie nazywanymi bejcą do drewna.

     

    parkiet po zmianie koloruBarwienie powierzchni podłogi

    Cyklinowanie obejmuje zazwyczaj dość duże płaszczyzny podłogi drewnianej, co ma wpływ na zróżnicowaną chłonność całej jej powierzchni. Z tego powodu czasami niezwykle trudno jest zabarwić wcześniej oczyszczoną powierzchnię.

     

     

    Ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie zmianą barwy podłogi wiele firm działających w tej branży oferuje gotowe już produkty przeznaczone do prac cykliniarsko-parkieciarskich.

     

    Zazwyczaj są to wysoko wydajne bejce z odpowiednio dobranymi kolorantami, co umożliwia delikatne barwienie podłogi. Należy pamiętać o natychmiastowym usuwaniu nadmiaru bejcy za pomocą specjalnie przygotowanej polerki.

     

    Metody barwienia parkietu

    Inną nieco mniej znaną metodą stosowaną przez parkieciarzy z Warszawy w celu upodobnienia krajowego drewna do drewna egzotycznego jest tzw. odymianie. Jest to szczególnie cenione rozwiązanie w przypadku parkietów dębowych.

     

    Odymianie zwane również wędzeniem, polega na poddaniu drewna odymieniu dymem zwierającym amoniak. Czynność ta powoduje znaczne ściemnienie warstwy wierzchniej drewna. Ze względu na unikalność i nieco oryginalny sposób, metoda ta jest coraz rzadziej stosowana do zmian kolorytu drewna.

     

    Po zmianie koloru drewna można polakierować cały parkiet. Oczywiście najlepiej jest zrobić to za pomocą lakieru bezbarwnego.

     

    Należy pamiętać o tym, iż podłoga mocno użytkowana wraz z upływem czasu straci w niektórych miejscach nałożony kolor. Poinformowanie o takiej możliwości zleceniodawcy leży w kwestii firmy wykonującej tego typu prace.