Rodzaje i wzory parkietu

  Kolejność prac i umiejętny dobór wzorów

  Układanie parkietów warszawa jest pracą, do której właściciel nowo-wybudowanego domku jednorodzinnego lub własnego świeżo wyremontowanego mieszkania może przystąpić dopiero na samym końcu, po wykonaniu wszystkich prac budowlanych (ukończenie instalacji wodno kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, szpachlowanie ścian i ich pomalowanie).

   

  Nie stosując się do tego rodzaju zaleceń narażamy nasza podłogę na uszkodzenia mechaniczne jak i na oddziaływanie wilgoci. Drewno w tym i parkiet posiada właściwości hydroskopijne i dzięki temu może w doskonały sposób wchłaniać wytwarzającą się wilgoć w pomieszczeniu.

   

  Po tego rodzaju zawilgoceniu dochodzi najczęściej do „napęcznienia” klepek parkietu, co może spowodować ich znaczne uniesienie się. Po wysuszeniu i opadnięciu tych elementów dochodzi do powstania szczelin pomiędzy nimi. Nie pozostaje nam wtedy nic innego niż poszukać usług parkieciarskich Warszawa w celu eliminacji problemów z podłogą.

   

  Wpływ koloru parkietu na pomieszczenie

  Dokonując wyboru odpowiedniego rodzaju parkietu do naszego mieszkania pod uwagę weźmiemy wiele różnorakich czynników.

   

  Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia charakter i rodzaj pomieszczenia, w którym parkiet ma zostać położony. Ma to zasadniczy wpływ na dalszy wybór rodzaju drewna i zastosowanego wzoru.

   

  Do pomieszczeń mniejszych i pozbawionych większej ilości światła dziennego, należy wybierać parkiet koloru jaśniejszego. W ten sposób mamy możliwość wpłynięcia na optyczne zwiększenie i rozjaśnienie omawianego pomieszczenia.

   

  Do pomieszczeń dużych i jasnych możemy zastosować ciemniejsze tło drewna z wyraźnie zaznaczonymi na nim dużymi słojami. Drewno tego typu potrafi nadać wnętrzu odpowiedniego szyku, stylu i wytworności.

   

  Dostępność różnych wzorów parkietów

  Po dobraniu odpowiedniego koloru parkietu do pomieszczenia, w którym będzie się on znajdował drugim niewątpliwie ważnym czynnikiem jest wybór wzoru, w jakim parkiet będzie układany.

   

  Możemy rozróżnić trzy podstawowe wzory i są to:

  • cegiełka,
  • kwadrat,
  • oraz jodełka.

   

  Oczywiście dostępny jest cały szereg różnorakich kombinacji i odrębnych zestawień dla każdego z tych wzorów. Większość z nich zależy od naszej inwencji twórczej i zdolności, jakie posiadają zatrudnieni w tym celu parkieciarze Warszawa.

   

  Do wszelkiego rodzaju pomieszczeń nieposiadających równomiernych krawędzi najlepiej jest oczywiście wybrać tzw. parkiet z bordiurą. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju opcji będziemy mieli możliwość ukrycia niektórych niedoskonałości układanej podłogi.

   

  Odpowiednie zabezpieczenie parkietu

  W końcowym etapie warto jest zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem naszej świeżo położonej podłogi. Mamy tu dostępne takie opcje:

  • lakierowanie parkietu,
  • olejowanie go
  • lub olejo – woskowanie.

   

  Ta ostatnia metoda jest metodą naturalną, łatwą do powtórnej renowacji, zachowującą w doskonały sposób strukturę i naturalny kolor drewna. Najpopularniejszym sposobem jest jednak bez wątpienia zastosowanie lakieru, jako środka zabezpieczającego naszą podłogę.